Jak inteligentne rozwiązania Scylla AI usprawniają prowadzenie monitoringu z minimalną ilością fałszywych alarmów

Obecnie monitoring to kluczowy element infrastruktury miast, budynków publicznych oraz w naszych domów. Dla małych instalacji wystarczy zapis zdarzeń na dysku w rejestratorze z podstawową analizą obrazu (taką jak detekcja ruchu, przekroczenie linii, czy wtargnięcie). Nie potrzebujemy ciągłego nadzoru, lecz powiadomienie o alarmowej sytuacji i możliwość podglądu na żywo, by odpowiednio zareagować.

Jednak w przypadku dużych obiektów publicznych o intensywnym ruchu, takich jak lotnisko, stacja kolejowa czy galeria handlowa, potrzebna jest rozbudowana instalacja monitoringu wizyjnego. Ma to na celu zagwarantowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa.

ScyllaAI1

Wyzwania dużej skali monitoringu

W przypadku obiektów użyteczności publicznej ciągły nadzór nad systemami monitoringu jest niezbędny, co wymaga zaangażowania odpowiednie ilości personelu jak i stworzenie prawidłowej infrastruktury. Jednak człowiek ma swoje ograniczenia w efektywnym kontrolowaniu, przez co nie mamy pewności, że w przypadku pojawienia się niebezpiecznego zdarzenia, personel jest w stanie je zauważyć.

Wiele badań wykazuje, że człowiek może sprawnie i skutecznie nadzorować rozbudowany system monitoring jedynie przez około godzinę. Nie wspominając, że fizycznie nie jest w stanie jednoczesne śledzić obraz z kilkunastu czy kilkudziesięciu kamer.


ScyllaAI3

Zdj. 1. Zrzut ekranu rozwiązania do monitoringu wizyjnego Scylla AIInteligentne rozwiązania monitorujące jako odpowiedź na wyzwania

Z pomocą przychodzą inteligentne systemy oferowane przez przodujących producentów kamer na rynku. Mowa tutaj o coraz powszechniejszych funkcjach podstawowej analityki, w które wyposażone są nowoczesne kamery. Poprzez odpowiednie skonfigurowanie parametrów pozwalają one nam na określenie wirtualnych barier i obszarów, w których nikt nie powinien się pojawić. Wówczas system wysyła odpowiedni sygnał alarmowy do zespołu ochrony, patrolu interwencyjnego, jednostki zarządzającej, centrum monitorowania lub innego zintegrowanego rozwiązania zarządzania bezpieczeństwem. Jest to podstawowa funkcja wspomagająca pracę firm ochroniarskich zajmujących się monitoringiem wizyjnym.

Niestety w tym miejscu pojawia się dość poważny problem, jakim jest nadmierna ilość fałszywych alarmów. Każda taka sytuacje odwraca uwagę operatorów od być może potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń odbywających się na innym planie, zmuszają personel do weryfikacji, czy dany alarm jest prawdziwy. W niektórych przypadkach takie wezwania mogą być niesamowicie kosztowe, jak np. w przypadku ogłoszenia fałszywego alarmu pożarowego lub bombowego na lotnisku, co wiązałoby się ze wstrzymaniem ruchu, ewakuacją personelu i ludzi tam się znajdujących.


Redukcja fałszywych alarmów dzięki sztucznej inteligencji firmy Scylla AI

Mimo coraz to silniejszych starań producentów kamer funkcje analityki, w które są one wyposażone, nie są idealne i wciąż generują dość dużą ilość fałszywych alarmów. Z pomocą w tym miejscu przychodzi firm Scylla AI oferująca platformę, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do usprawnienia monitoringu i redukcji błędnych zgłoszeń.

Scylla AI korzysta z technik głębokiego uczenia, takich jak sieci neuronowe, aby nauczyć się rozpoznawać wzorce i charakterystyki różnych zdarzeń. Dzięki temu system może odróżnić prawdziwe zagrożenia od fałszywych alarmów. Scylla AI, w odróżnieniu od standardowych rozwiązań stosowanych w monitoringu wizyjnym, bierze pod uwagę kontekst sytuacji, w której występuje alarm.

ScyllaAI3

W celu dokładniejszej oceny zagrożenia, system uwzględnia dane takie jak:

• warunki pogodowe,
• porę dnia,
• obecność osób lub pojazdów w okolicy.


Scylla AI stale uczy się na podstawie nowych danych, które gromadzi z monitorowanych obszarów. System analizuje skuteczność swoich decyzji i dostosowuje się do zmieniających się warunków i sytuacji. To adaptacyjne uczenie maszynowe pozwala na coraz bardziej precyzyjne wykrywanie zagrożeń, a w konsekwencji dalszą minimalizację błędnych zgłoszeń. Scylla AI bazuje na bardzo różnorodnym materiale wykorzystywanym do uczenia.

Aby dokładniej ocenić sytuację i podejmować odpowiednie decyzje, system łączy różnorodne typy informacji, między innymi dane:

• wizyjne,
• dźwiękowe,
• termalne,
• ruchu.


Kombinacja tych danych pozwala na bardziej kompleksową analizę i wykrywanie rzeczywistych zagrożeń, co przekłada się na mniejszą liczbę fałszywych alarmów. W rezultacie inteligentne rozwiązania Scylla AI umożliwiają bardziej skuteczne i precyzyjne prowadzenie monitoringu. To przyczynia się do zwiększenia efektywności i skuteczności systemów monitoringu, a także oszczędności zasobów i czasu personelu odpowiedzialnego za monitorowanie.


Wykorzystanie Scylla AI w praktyce

ScyllaAI4

Zdj.2. Funkcje rozwiązania do monitoringu wizyjnego Scylla AIInteligentny monitoring zapewnia:

✓ wykrywania i śledzenia przedmiotów i osób,
✓ wykrywania i oceny potencjalnie niebezpieczne zachowania
jak bójki, czy próby kradzieży,
✓ rozpoznawania twarzy,
✓ wczesną detekcję pożaru,
✓ ochronę perymetryczną
i wiele innych.

Rozwiązania te dedykowane są do takich obiektów jak:

✓ lotniska,
✓ dworce autobusowe i kolejowe,
✓ galerie handlowe,
✓ szpitale,
✓ obiekty infrastruktury krytycznej,
✓ wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa produkcyjne.


Współczesny system inteligentnej analizy oparty o platformę Scylla AI jest z powodzeniem stosowany przez jedne z największych firm zajmujących się ochroną osób i mienia na świecie. Wszędzie, gdzie rozwiązania Scylla AI znajdują zastosowanie, przyczyniają się do wzrostu efektywności pracy personelu ochrony, potrafią odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpiecznych sytuacjach takich jak pożar, co niejednokrotnie może uratować ludzkie życie.


Wykorzystanie Scylla AI w praktyce

Reasumując, jeśli mamy do stworzenia skomplikowany system monitoringu z dużą ilością kamer, w obiektach o dużym natężeniu ruchu, gdzie zależy nam na minimalnej ilości fałszywych alarmów, wówczas nie bójmy się implementować rozwiązania firmy Scylla AI. Jest to bardzo zaawansowane, a także przetestowane rozwiązanie, które wszędzie, gdzie zostało wdrożone, przynosi wymierne efekty. Dodatkowo nie wymaga zaawansowanych kamer i współpracuje z wszystkimi rejestratorami i systemami zarządzania monitoringiem, co sprawia, że jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem.Podziel się tym postem