Skuteczny Monitoring w TP-Link - Recenzja


W ostatnim czasie firma TP-Link poszerzyła swoje portfolio o zaawansowany system monitoringu wizyjnego. Mowa tutaj o serii produktowej VIGI, która pozwala cieszyć się dobrym jakościowo obrazem w przyzwoitej cenie. Doświadczenie z urządzeniami sieciowymi pozwoliło TP-Link'owi stworzyć urządzenia z serii VIGI, które opierają się na niezawodności i łatwości użytkowania.

W tym artykule przedstawimy kilka produktów z serii VIGI, są to między innymi:

Rejestrator VIGI NVR1016H
Kamera kopułkowa VIGI C400HP-4
Kamera kopułkowa VIGI C400HP-2.8
Kamera tubowa VIGI C300HP-4
Kamera tubowa VIGI C300HP-6


Przyjrzymy się bliżej interfejsowi, sposobem zarządzania kamerami, funkcjonalnością oraz ogólnym działaniem.


Budowa i wykonanie urządzeń


NVR1016H


Rejestrator NVR1016H jest zbudowany z aluminium, nie odstaje on od innych producentów pod względem jakości wykonania. Dostęp do rejestratora jest standardowy, odkręcenie czterech śrub wystarczy, aby mieć dostęp do wnętrza rejestratora. Coś na co warto zwrócić uwagę, to niestandardowe złącze podpięcia dysku HDD do rejestratora. W podobnych w tym segmencie urządzeniach, dołączany jest do zestawu przewód, który podpinamy do rejestratora, a następnie do dysku. W rejestratorze NVR1016H złącza są tak umiejscowione i skonstruowane, że umożliwiają podłączenie dysku do rejestratora bezpośrednio, bez dodatkowych przewodów.

Rejestrator posiada następujące złącza:

Z przodu: 2x USB 2.0
Z tyłu: RJ-45 10/100 Mbps, HDMI, VGA, Audio IN/OUT

Maksymalna obsługiwana przez rejestrator pojemność dysku to 10TB.
C300HP-4 i C300HP-6


Kamery tubowe C300HP-4 i C300HP-6 charakteryzują się dość dużym daszkiem, który pozwala ochronić obiektyw przed trudnymi warunkami pogodowymi. Posiadany certyfikat odporności na pył i ochrona na zanurzenie w wodzie (IP67) pozwala tej kamerze na montaż zewnętrzny, gdzie mocowania dołączone do zestawu, usprawniają tą czynność. Obie wersje tej kamery posiadają możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości 3 Mpx i 30 kl/s, cecha odróżniająca te kamery od siebie to wielkość ogniskowej obiektywu: 4 mm lub 6 mm. Urządzenie jest zaskakująco lekkie pomimo rozmiarów.
Warto wspomnieć o braku slotu na kartę SD, jednak w typowych systemach monitoringu zalecany jest rejestrator.C400HP-2.8 i C400HP-4


C400HP-2.8 i C400HP-4 są to kamery kopułkowe, które posiadają bardzo zbliżone parametry w porównaniu do swoich tubowych odpowiedników. Tak samo jak C300HP-4 i C300HP-6, nie posiadają one slotu na kartę SD. Obydwie kamery ze względu na budowę są przeznaczone do pracy wewnętrznej, co za tym idzie, nie posiadają certyfikatu IP67. Pozostałe parametry takie jak rozdzielczość nagrywania czy funkcje inteligentne są takie same.Działanie systemu VIGI


Do skorzystania ze wszystkich funkcji kamer serii VIGI zalecany jest program VIGI Security Manager. Aplikacja jest dostępna zarówno na komputerze jak i na smartfonach.

Na początku konfiguracji należy założyć konto TP-Link ID. Pozwoli to nam na bezproblemowe zarządzanie urządzeniami z chmury czy zresetowanie urządzeń bez dodatkowych kroków.

Link do założenia konta TP-Link ID: https://community.tp-link.com/en/register

W zakładce Settings mamy opcję "Discovered Devices", w której wyświetlają się urządzenia gotowe do dodania.


Ustawienia dla poszczególnych urządzeń wyglądają tak:


NVR1016HKamery VIGI (Wszystkie kamery mają taki sam interfejs, więc jest to film ogólny)
Aplikacja mobilna i konfiguracjaAby dodać nowe urządzenie, klikamy w ikonę w prawym górnym rogu.

Następnie mamy do wyboru dwie opcje dodania urządzenia: Kod QR oraz ID urządzenia. Domyślnie ustawiona jest opcja dodania przez kod QR, więc musimy wybrać ID urządzenia i wpisać manualnie.

Urządzenie po początkowym dodaniu poprosi nas o wybór paru ustawień.

Początkowa konfiguracjaObraz i ustawienia


Po wstępnej konfiguracji, dostajemy prosty podgląd z samej kamery, w tym widoku jesteśmy w stanie wejść w bardziej zaawansowane opcje kamery.

W ustawieniach mamy wiele funkcji do wyboru, najważniejsze są te z ikonami obok, czyli funkcje inteligentne. Są to takie funkcje jak: Wykrycie ruchu, Sabotaż kamery, Wykrywanie przekroczenia granicy, Wkroczenie na teren. Inne ustawienia które warto sprawdzić to: Sterowanie urządzeniem, Aktualizacja oprogramowania


Po kliknięciu w funkcje inteligentne otrzymujemy następujący widok
Pierwsza rzecz rzucająca się w oczy, to pole widzenia kamer. W modelach C300HP-6 i C400HP-4 jest to najbardziej widoczne, ze względu na zastosowany obiektyw, obraz jest bardziej przystosowany do dalszych odległości. Niektóre obiekty będą lepiej rozpoznawalne w kamerze z większym obiektywem niż z mniejszym, dużą rolę pełni tutaj odległość tego obiektu od kamery.

Najprościej tłumaczy to grafika na stronie TP-Linka.Funkcje inteligentne w kamerach VIGI działają bardzo dobrze. Proste w konfiguracji i dobrze dopasowane do typowych potrzeb przeciętnego użytkownika. Po włączeniu powiadomień dostajemy informację na telefon o zadziałaniu danej funkcji inteligentnej. Więcej ustawień będzie dostępnych w samym rejestratorze lub aplikacji na komputer.


Reasumując, jeśli potrzebujemy prostego systemu wizyjnego, który dla przeciętnego użytkownika nie będzie posiadał zbędnych lub niepotrzebnych funkcji, system VIGI od TP-Linka jest godny polecenia. Mimo małego kosztu samej kamery, brak wejścia na kartę SD może zniechęcić niektórych potencjalnych klientów do kupna takiej kamery. Warto pamiętać, że chcąc skorzystać z pełni możliwości systemu VIGI należy wyposażyć się zarówno w rejestrator jak i kamerę serii VIGI.

Podziel się tym postem

Produkty powiązane