Technologia Fibra: przewodowa rewolucja od AJAX Systems
Innowacyjna technologia Fibra opracowana przez AJAX ma za zadanie łączyć niezawodność przewodów ze swobodą połączenia radiowego. Fibra zapewnia do 2000 metrów łączności za pomocą czterożyłowego przewodu oraz 60 godzin pracy na zasilaniu awaryjnym dla systemu składającego się z 30 urządzeń. Funkcje jak zaawansowany antysabotaż, weryfikacja zdjęć, błyskawiczne powiadomienia, bezproblemowa instalacja i zdalna konfiguracja poprzez aplikacje zostały przeniesione prosto z systemu bezprzewodowego AJAX Systems.

//cdn.optipic.io/site-102495/blog/aktualnosciajaxart2.png
Bezprzewodowe doświadczenie w połączeniu przewodowym

Fibra na poziomie fizycznym wygląda jak połączenie magistralowe: czujki połączone są z centralą za pomocą czterożyłowego kabla. Jednak prawdziwa rewolucja kryje się na poziomie oprogramowania. Protokół komunikacyjny Fibra odziedziczył wszystkie zalety technologii radiowej Jeweler; wymaga minimalnej mocy do dwukierunkowej pakietowej transmisji danych. Ta cecha zapewnia większą swobodę podczas instalacji systemu w porównaniu zarówno z analogowymi, jak i cyfrowymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku.

FTech-Device-Combination-1.gif
Do jednej linii Fibra można podłączyć jedną czujkę lub kilkadziesiąt różnych czujek, sygnalizatorów i klawiatur w dowolnej kombinacji. Detektory MotionCam Fibra nie są wyjątkiem. Nie potrzebujesz osobnego kabla, aby otrzymywać weryfikację zdjęć. Są one przesyłane tą samą linią, której urządzenia systemowe używają do komunikowania zdarzeń. W aplikacji Ajax urządzenia są zorganizowane według pokoi i grup, niezależnie od ich fizycznego połączenia z HUB-em. Oznacza to, że system bezpieczeństwa ma architekturę zarówno fizyczną, jak i cyfrową.

FTech_fibra_segment_en.gif
Zastosowanie kilku linii Fibra umożliwia prowadzenie okablowania wygodną i bezpieczną trasą, a następnie dostosowanie cyfrowej architektury systemu w aplikacji PRO. Dzięki takiej elastyczności i dwukilometrowemu zasięgowi, bez względu na to, czy chronisz budynek wielopiętrowy, czy kilka budynków, nie musisz komplikować swojego systemu wzmacniaczami sygnału lub dodatkowymi zasilaczami.

FTech_distance.gif

Wysoka efektywność energetyczna

Dzięki technologii Fibra detektory pobierają tylko dziesiątki mikroamperów. To 100 razy mniej niż średnia w branży dla cyfrowych detektorów przewodowych. Ten niski pobór mocy umożliwia podłączenie większej liczby urządzeń za pomocą jednej linii i umożliwia dłuższe połączenia przewodowe. Wynika to z logiki protokołu, który odziedziczył kluczowe cechy z technologii bezprzewodowej Jeweller.

Komunikacja Fibra jest zorganizowana zgodnie z zasadą TDMA. Każde urządzenie ma przydzielony krótki czas na wymianę danych z HUB-em. Przez resztę czasu ich moduły komunikacyjne są nieaktywne. To znacznie zmniejsza zużycie energii i pomaga uniknąć zakłóceń, nawet gdy wiele urządzeń komunikuje się jednocześnie.

FTech_signal.gif
Szczeliny czasowe są tak zorganizowane, że alarmy są przesyłane natychmiast. Jeśli detektor nie odpowiada, HUB powtarza żądanie jeszcze dwukrotnie, a następnie powiadamia użytkowników i firmę ochroniarską o utracie urządzenia.

Rezultatem jest znakomita autonomia systemu w przypadku awarii zasilania. 30 przewodowych urządzeń Fibra będzie działać przez 60 godzin na baterii zapasowej 7 Ah. To 5 razy więcej niż wymaga Grade 2 i spełnia wymagania Grade 3.

Zaawansowany antysabotaż

W celu ochrony przesyłanych danych w technologii Fibra zastosowane jest szyfrowanie z kluczem dynamicznym. Hakowanie i dotarcie do danych będzie wymagało ogromnej mocy obliczeniowej i czasu. Innymi słowy, jest to daremny wysiłek. Każda sesja komunikacyjna między HUB-em a urządzeniem rozpoczyna się od uwierzytelnienia: porównywane są unikalne znaczniki i właściwości. Jeśli co najmniej jeden parametr nie przejdzie weryfikacji, koncentrator ignoruje polecenia urządzenia. Dlatego manipulowanie lub przechwytywanie danych jest bezcelowe.

System Ajax stale monitoruje swój stan: HUB odpytuje podłączone urządzenia z najkrótszą możliwą częstotliwością, automatycznie określaną przez system. Monitorowane jest napięcie na każdym urządzeniu. Jeśli linia zostanie uszkodzona i zacznie spadać prąd, również otrzymasz powiadomienie. System natychmiast wykrywa zwarcie na linii i powiadamia o tym stację monitorującą oraz użytkowników. A gdy problem zostanie rozwiązany, nie ma potrzeby wymiany bezpieczników: system automatycznie przywróci działanie.

Co więcej, nadchodząca aktualizacja OS Malevich umożliwi fizyczną ochronę linii Fibra przed uszkodzeniem. Aby to zrobić, podłącz początek linii do jednego zacisku HUB-a, a jego koniec do drugiego. Takie połączenie tworzy topologię pierścienia. W przypadku awarii linii, pierścień dzieli się na dwa działające segmenty, o zdarzeniu powiadamiana jest firma ochroniarska i użytkownicy.

Hub-Hybrid-ring.gif
Nowe funkcje w aplikacjach PRO

Fibra w pełni odziedziczyła funkcje aplikacji z bezprzewodowego systemu Jeweller. Powiadomienia aplikacji zawierają wszystkie potrzebne informacje typ zdarzenia, datę, godzinę, nazwę detektora, pomieszczenie, w którym znajduje się miejsce. Dzięki adresowalności urządzeń wiesz dokładnie, co dzieje się w systemie i na obiekcie — nawet jeśli do jednej linii podłączonych jest kilkanaście czujek. Dodaj do tego weryfikację fotograficzną detektora ruchu MotionCam, a uzyskasz maksymalną informację o systemie i kontrolę na wyciągnięcie ręki.

FTech_tdma_en.gif
Aby uprościć instalację urządzeń przewodowych Fibra, Ajax opracował specjalne narzędzia programowe. Funkcja skanowania linii automatycznie znajduje urządzenia nieprzypisane do HUB-a i umożliwia dodanie ich do systemu — wystarczy kilka kliknięć

FTech_buses_power_test.gif
Wbudowany test obciążeniowy zużycia energii pomaga zapewnić, że system ma wystarczającą moc w każdym scenariuszu. Po zainstalowaniu systemu, instalator używa aplikacji PRO do symulacji maksymalnego możliwego zużycia energii: czujki generują alarmy, klawiatury są aktywowane, a syreny są włączone. Jeśli system przejdzie pomyślnie test, w każdym przypadku będzie miał wystarczającą moc.

Jeśli używasz zintegrowanej aplikacji PRO Desktop do monitorowania systemów Ajax, listę wygodnych funkcji uzupełnia automatyczna synchronizacja systemu. Po zakończeniu procesu instalacji i konfiguracji cała konfiguracja sprzętu Ajax jest automatycznie pobierana z serwera w chmurze. Inżynier stacji monitoringu nie traci czasu na ręczne przenoszenie urządzeń, co eliminuje błędy mechaniczne.

System przewodowy Fibra oznacza elastyczność, niezawodność i kontrolę. Jako część ekosystemu Ajax, nowa technologia przewodowa umożliwiła spójne wrażenia użytkownika, niezależnie od połączenia między urządzeniami a HUB-em. Wydajny sprzęt i wyrafinowane oprogramowanie położyły podwaliny pod rozwój kolejnej linii produktów Ajax, wyznaczając nowy standard w branży zabezpieczeń.Podziel się tym postem