Wybierz router dostosowany do Twoich potrzeb z D-Link!
Pierwsi użytkownicy sieci domowych zapewne pamiętają, jak ciężko było z ich instalacją. Nie tylko zakup kabli, ale również wiercenie w ścianach, prowadzenie kabli, montowanie gniazd i podłączenie wszystkich elementów mogło sprawić problemy. Technika w ubiegłych latach przyspieszyła, wprowadzając ogrom nowoczesnych technologii i zastosowań sprzętu elektronicznego. Doprowadziło to świat do ciągłej gonitwy za nowoczesnością. By nie wypaść z obiegu, kupujemy najnowszy sprzęt i korzystamy z najnowszych udogodnień mających umilić nam życie oraz przyspieszyć czas wykonywania wszelakich czynności. Nic dziwnego więc, że większość z nas woli nowoczesne, wygodne rozwiązania bezprzewodowe lub technologie PowerLine, Mesh. Jeśli chcielibyśmy dzisiaj skorzystać z starszego routera działającego z prędkością 100 kb/s, strona internetowa, która zajmuje kilka razy więcej pamięci niż te zaprojektowane lata temu, uruchamiałaby się nawet kilka minut. Dlatego chcemy uchronić się przed taką sytuacją i kupujemy najnowsze sprzęty, aby wszystko chodziło płynnie, a przede wszystkim szybciej niż wcześniej. Dodatkowo mamy nadzieje, że kupując lepszy sprzęt, nie będziemy musieli wymieniać go zbyt prędko. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania:

Na co zwrócić uwagę, by nasz sprzęt nie musiał za kilka miesięcy wylądować w koszu?

Jaki router do jakich zastosowań?

Jak wykorzystać w pełni możliwości sprzętowe?D-Link Zdjecie-1

Opcja sieci bezprzewodowej

Większość z nas wraz z łączem szerokopasmowym do Internetu otrzymuje punkt dostępowy sieci bezprzewodowej, który umożliwia bezprzewodowe przyłączenie domowych komputerów i notebooków do sieci w celu surfowania po Internecie, udostępniania zdjęć, muzyki i innych treści. Nowoczesne smartfony mogą również łączyć się z siecią bezprzewodową, podobnie tablety, jak Surface czy iPad oraz konsole do gier, dzięki czemu jest to bardzo wygodne i popularne rozwiązanie umożliwiające użytkowanie tych urządzeń w dowolnym miejscu w domu.

D-Link Zdjecie-2
Routery bezprzewodowe, jak te oferowane przez firmę D-Link, zapewniają bardzo stabilne połączenie obejmujące swym zasięgiem każdy zakątek domu. Ponadto przy użyciu najnowszych rozwiązań sieci bezprzewodowej, takich jak Wi-Fi 6, będziemy przygotowani na nowoczesne zastosowanie sieci! Routery, takie jak R15 z wysokiej z półki czy zaawansowany gamingowy DIR-X5460, są wyposażone nie tylko w Wi-Fi 6, ale również w szyfrowanie WPA3, by zapewnić bezpieczeństwo sieci, a nawet w kontrolę głosu. Jaki jest najważniejszy parametr według nas w dzisiejszych czasach? - Wi-Fi 6

Skupmy się na Wi-Fi 6, dlaczego jest ono teraz takie ważne? Wi-Fi 6, znane również jako 802.11ax, to nowa generacja technologii Wi-Fi. Oferuje istotne ulepszenia w porównaniu do poprzedniego standardu Wi-Fi 802.11ac. Teraz można oglądać wideo, grać w gry online i przeglądać zasoby Internetu z nieosiągalną wcześniej szybkością i wydajnością z każdego pokoju w domu i z wielu urządzeń jednocześnie. Powiecie, przecież wcześniej też robiłem wszystkie te czynności jednocześnie i wszystko działało. Jednak zasoby internetowe cały czas się zwiększają i zwykłe Wi-Fi przesyłające dane kolejkowo (najpierw do pierwszego urządzenia, potem do drugiego, do trzeciego, znowu do pierwszego i tak w kółko) zaczyna nie wystarczać. Wi-Fi 6 łączy technologie OFDMA i MU-MIMO w celu nawet czterokrotnego zwiększenia całkowitej liczby urządzeń obsługiwanych przez sieć. Dzięki temu bez problemu można korzystać z najnowszych technologii w inteligentnym domu. OFDMA odpowiada za jednoczesne przesyłanie danych do wielu urządzeń jednocześnie, dzięki czemu wszyscy użytkownicy domowej sieci Wi-Fi korzystają z niej z niespotykaną wydajnością. Dodatkowo Wi-Fi 6 wykorzystuje modulację 1024-QAM w celu zapewnienia sygnału, który przesyła o wiele większe pakiety danych oraz wykorzystuje szeroki kanał 160 MHz. W rezultacie dostępne jest ultraszybkie Wi-Fi o niespotykanej wydajności. Teraz bez przeszkód i buforowania można korzystać z rozwiązań rzeczywistości wirtualnej, przesyłania strumieniowego 4K na żywo oraz szybszego pobierania plików.

D-Link Zdjecie-3

Opcja Mesh

Sieć bezprzewodowa jest genialnym rozwiązaniem dla większości gospodarstw domowych, jednak występują pewne sytuacje, w których nie zapewni ona idealnego połączenia w całym domu. Dzieje się tak na przykład w domach z dużą liczbą grubych, kamiennych, betonowych ścian lub we wspólnych budynkach, gdzie nakłada się wiele sieci bezprzewodowych jednocześnie. W takim przypadku, aby nie denerwować się kilkoma sieciami w swoim domu, między którymi musimy się sami przełączać – możemy skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to zastosowanie wzmacniacza sieci, który po skonfigurowaniu i wpięciu w gniazdo elektryczne przedłuży nam Wi-Fi z naszego routera (więcej o wzmacniaczach tutaj). Kolejna opcja to zastosowanie routerów Mesh, które komunikują się między sobą bezprzewodowo. Wystarczy ulokować jedno urządzenie na pierwszym piętrze, drugie na drugim tak, aby mogły się ze sobą połączyć. Takie rozwiązanie spowoduje ogromne rozszerzenie naszego zasięgu Wi-Fi.

D-Link Zdjecie-4
Urządzenia Mesh, jak D-Link M15-2, M15-3, COVR-X1862, COVR-X1863 są łatwe w instalacji i potrafią pokryć nawet obszar do 600m2. Ponadto zastosowano w nich najszybsze rozwiązania dla najbardziej wymagających użytkowników domowych, którzy jednocześnie strumieniowo przesyłają multimedia, grają i surfują po Internecie.

Dobór parametrów

Kupując router Wi-Fi, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim do jakich celów służy nam Internet? Czy tylko oglądamy strony internetowe, czy w najbliższym czasie chcemy dołożyć kilka urządzeń sieciowych, zakładać monitoring IP lub przewidujemy oglądanie filmów w najwyższej jakości na kilku urządzeniach? Oraz ile osób będzie jednocześnie korzystać z Internetu? Aby być w pełni zadowolonymi z zakupu, zwróćmy uwagę na kilka parametrów, które musimy dobrać do naszych preferencji oraz odpowiedzmy sobie na powyższe pytania.

Przepustowość

Szybkość transferu - dzięki temu parametrowi dowiemy się, jaką maksymalną prędkość transmisji danych może osiągnąć nasz router Wi-Fi. Zazwyczaj oscyluje między 300, a nawet 1300 Mb/s. Taka prędkość pozwoli nam na wykorzystanie Wi-Fi do bardzo wymagających procesów, np.: oglądanie filmów w rozdzielczości 4K oraz na korzystanie z niego w większym gronie osób bez odczuwalnego spowolnienia sieci. Jeśli zależy nam na wysokiej przepustowość, polecamy routery D-Link R15, R32 oraz gamingowy DIR-X5460 lub system mesh D-Link M15-2, M15-3, COVR-X1862, COVR-X1863.

Standard sieci

Bardzo ważny przy zakupie routera jest tzw. standard Wi-Fi, czyli symbol 802.11 z umieszczoną obok odpowiednią literą. Im wyższy standard, tym szybciej będzie działał wzmacniacz sygnału Wi-Fi i tym lepsza będzie jakość sygnału. Dodatkowo wybierając standard Wi-Fi 6, przeskakujemy na wyższy poziom transmisji bezkolejkowej! Obecnie najbardziej popularne standardy to 802.11ac, jednak standard 802.11ax (Wi-Fi 6) zaczyna podbijać rynek.

D-Link Zdjecie-5

Ilość pasm

Warto również sprawdzić częstotliwość pracy routera. Większość urządzeń obsługuje już pasmo 5 GHz, ale niektóre starsze modele mogą pracować na starym pasmie 2.4 GHz, dlatego warto wybrać router dwuzakresowy. Wtedy mówimy o tak zwanej „podwójnej częstotliwości”. Taką technikę nazywamy Dual-Band, zmniejsza ona zakłócenia powodowane przez inne routery Wi-Fi i urządzenia domowe w okolicy, zapewniając większą przepustowość połączeń z Internetem, ponieważ zasoby są podzielone na dwa pasma.

Bezpieczeństwo

Dla maksymalnej ochrony i bezpieczeństwa powinniśmy wybrać taki wzmacniacz sygnału, który korzysta z wysokich zabezpieczeń. Istnieje opcja korzystania z tego samego, najwyższego standardu zabezpieczeń co routery. Jeśli wzmacniacz nie posiada takiej funkcji, warto zwrócić uwagę, aby wykorzystywał minimum szyfrowanie WPA2, dzięki czemu dom jest zabezpieczony przed atakami z Internetu. Firma D-Link wyposażyła wszystkie urządzenia w minimalne zabezpieczenia WPA2. Jednak najlepszym zabezpieczeniem jest szyfrowanie WPA3. Modelami posiadającymi takie rozwiązania są m.in. R15, R32 M15, M32, COVER-X1863.

Porty Ethernet

Jeśli zależy nam na kablowym połączeniu, zwróćmy uwagę, ile portów ma nasz router i jakie prędkości oferuje.

Konfiguracja

Jeśli chodzi o sposób konfiguracji routera, warto zauważyć, że podstawowy proces będzie bardzo podobny niezależnie od modelu. Jednak w zaawansowanej konfiguracji wszystko będzie zależało od tego, który model wybraliśmy, jakie ma dodatkowe funkcje oraz od naszych preferencji.

Przykładowe rozpoczęcie konfiguracji routera firmy D-Link

OPCJA 1 KONFIGURACJA APLIKACJI D-LINK WI-FI

1. Pobierz aplikację Wi-Fi D-Link i uruchom ją.

D-Link Zdjecie-6
2. Wybierz „Zainstaluj nowe urządzenie”. Zeskanuj kod QR na Karcie szybka instalacja. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć konfigurację.

D-Link Zdjecie-7
OPCJA 2 WEB KONFIGURACJA PRZEGLĄDARKI

Podłącz router do źródła zasilania. Upewnij się, że przycisk zasilania / jest włączony. Poczekaj, aż diody LED sieci bezprzewodowej zaświecą się na stałe.

D-Link Zdjecie-8
Podłącz komputer do danych Wi-Fi wydrukowanych na Karcie szybkiej/instalacyjnej. Wpisz http://dlinkrouter.local./ w web przeglądarkę. Zostaniesz poproszony o podanie hasła urządzenia/administratora. Domyślnie hasło to „hasło”. Wpisz to i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć konfigurację (Główne parametry: Ustaw typ adresacji, SSID oraz swoje hasło).

D-Link Zdjecie-9

Podziel się tym postem