Dyski twarde

Dyski twarde

Podstawowym zadaniem dysku twardego jest przechowywanie danych. Umożliwia on prace komputerom, ponieważ na nim znajduje się system operacyjny. Można na nim przechowywać dokumenty, filmy, obrazy, gry czy programy. Mogą być one wewnętrzne do zamontowania na stałe w komputerze, zewnętrzne do przenoszenia danych lub tworzyć systemy NAS do przechowywania danych w chmurze.

Jakie są dyski twarde?

Wyróżniamy dyski twarde takie jak:

HDD (Hard Disk Drive) - jest to klasyczny dysk magnetyczny,
SSD (Solid State Drive) - jest to nowsza i szybsza wersja dysku HDD,
SSD M.2 - jest to innowacyjny dysk, który jest dużo szybszy od dysków SSD oraz HDD.

Dysk twardy wewnętrzny HDD

W większości komputerów znajduje się dysk twardy HDD. Dysk wewnętrzny HDD zapisuje dane na wirujących magnetycznych talerzach, a cała konstrukcja przypomina gramofon. Jego zaletą jest niska cena oraz duża pojemność, która przyda się w sytuacji, gdy chcemy przechować dużą ilość danych.

Dysk twardy wewnętrzny SSD

Dyski twarde SSD są szybsze niż klasyczne dyski twarde HDD. Dysk wewnętrzny SSD to dysk półprzewodnikowy, a jego działanie opiera się na pamięci flash. Wewnątrz zamiast talerza i igły, znajduje się czip oraz kontroler. Jego zaletą jest szybkość działania oraz krótszy czas rozruchu i wyższa przepustowość.

Dysk twardy wewnętrzny M.2

Dyski twarde M.2 zapewniają najwyższą szybkość oraz wydajność spośród wszystkich dostępnych dysków twardych. Ich dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo zapisu danych. Dysk M.2 wyróżnia mały rozmiar, który jest mniejszy nawet od pendrive'a. Złącze M.2 występuje w różnych wersjach oraz obejmuje różne specyfikacje. Może obsługiwać protokół SATA (klucz B), PCI-Express (klucz M) lub PCI-Express i SATA (klucz B+M).

Dyski twarde i karty pamięci

Dodatkowa pamięć w urządzaniach to nieoceniona dogodność, jaką oferuje nam nieustająco rozwijająca się technologia. Dyski twarde oraz karty pamięci posiadają dużą ilość dodatkowej pamięci, którą możemy dołożyć do naszych urządzeń. Umożliwia to przechowywanie większej ilości plików, zdjęć w lepszej jakości oraz dłuższych filmów na naszych urządzeniach.