Zamek szyfrowy z czytnikiem czym jest i jak działa

Zamek szyfrowy z czytnikiem czym jest i jak działa
CSB_VIDOS_art_4_1920x400.png

⠀⠀Sposoby zabezpieczania domów czy biur zmieniają się wraz z nieustannym rozwojem technologii. Przyjrzyjmy się dokładniej zaawansowanemu elektronicznemu zamkowi szyfrowemu marki VIDOS, by zrozumieć, jakie korzyści może przynieść jego wykorzystanie.

Co to jest zamek szyfrowy?

⠀⠀Zamek szyfrowy to mechanizm zabezpieczający, który wykorzystuje technologię elektroniczną, umożliwiając dostęp bez fizycznego klucza. W zależności od konstrukcji może on wymagać wprowadzenia kodu PIN, zbliżenia karty RFID, skanowania odcisku palca czy innych form uwierzytelniania.


Tradycyjny klucz vs. Zamek szyfrowy

Vidos-1

Zdj.1. Tradycyjny klucz do drzwi oraz zamek szyfrowy Vidos


⠀⠀Rozważając najlepszy sposób zabezpieczenia naszej przestrzeni, często stajemy przed wyborem między nowoczesnym zamkiem szyfrowym a tradycyjnym kluczem. Obie opcje mają swoje mocne i słabe strony, które warto znać przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego zabezpieczenia dla siebie.

Bezpieczeństwo

⠀⠀• Zamek szyfrowy: Wykorzystuje zaawansowane metody uwierzytelniania takie jak kody PIN, odciski palców czy karty zbliżeniowe. Większość nowoczesnych zamków pozwala na szybką zmianę kodu czy ustawienie różnych poziomów dostępu dla wybranych użytkowników. Za pomocą aplikacji na smartfonie można zdalnie monitorować zamek czy przeglądać historię dostępu, co daje większą kontrolę nad bezpieczeństwem.
⠀⠀• Tradycyjny klucz: Ryzyko związane z utratą lub kradzieżą klucza może prowadzić do konieczności wymiany zamka.

Wygoda

⠀⠀• Zamek szyfrowy: Pozwala na szybki dostęp bez konieczności posiadania fizycznego klucza. Umożliwia również przekazanie dostępu innym osobom lub nadanie tymczasowych kodów. Nowoczesne zamki można łatwo integrować z systemami alarmowymi, kamerami czy inteligentnym oświetleniem, tworząc kompleksowy system bezpieczeństwa.
⠀⠀• Tradycyjny klucz: Wymaga fizycznego klucza do otwarcia, co może być problematyczne w przypadku jego zgubienia, czy pozostawienia w nieodpowiednim miejscu.

Koszt

⠀⠀• Zamek szyfrowy: Chociaż zwykle droższy w zakupie i instalacji, posiada długoterminowe korzyści, takie jak zdalne zarządzanie czy zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które mogą zrekompensować początkowe wydatki.
⠀⠀• Tradycyjny klucz: Ekonomiczny w zakupie, ale ewentualna utrata klucza i wymiana zamka mogą podnieść koszty.

Niezawodność

⠀⠀• Zamek szyfrowy: Choć opiera się na technologii, może mieć wbudowane systemy awaryjne, które zapewniają dostęp nawet podczas awarii prądu czy rozładowanej baterii.
⠀⠀• Tradycyjny klucz: Jego prostota sprawia, że jest niezwykle niezawodny i nie zależny od innych czynników. Wykonany z solidnych materiałów może służyć przez wiele lat.


Jak działają zamki szyfrowe z czytnikiem RFiD?

⠀⠀Zamki szyfrowe z czytnikiem RFiD opierają się na technologii radiowej identyfikacji. Taki rodzaj zamka jest wyposażony we wbudowany czytnik kart zbliżeniowych, który komunikuje się z odpowiednią kartą lub brelokiem. Po zbliżeniu odpowiedniej karty do zamka - drzwi zostają odblokowane.

Budowa i działanie

⠀⠀• Zamki bazujące na technologii RFiD korzystają z kart zbliżeniowych lub breloków jako elektronicznych kluczy,
⠀⠀• Czytnik wbudowany w zamek rozpoznaje unikalny sygnał z autoryzowanej karty,
⠀⠀• Po rozpoznaniu zgodnego kodu, drzwi są natychmiast odblokowywane.

Zastosowanie

⠀⠀• Domy i apartamenty: Umożliwiają szybki i bezpieczny dostęp dla mieszkańców,
⠀⠀• Bramy i wjazdy: Współczesne systemy kontroli dostępu do osiedli czy kompleksów biurowych często bazują na technologii szyfrowej,
⠀⠀• Hotele: Wiele nowoczesnych hoteli korzysta z kart RFiD dla gości zastępując tradycyjne karty magnetyczne,
⠀⠀• Biura: Kontrola dostępu dla pracowników i gości często połączona jest z systemami rejestracji czasu pracy,
⠀⠀• Szpitale: Kontrola dostępu do tak istotnych pomieszczeń jak sale operacyjne, magazyny leków czy pokoje pacjentów, jest kluczowa w placówkach medycznych,
⠀⠀• Siłownie i kluby: Członkowie otrzymują karty lub breloki RFiD zapewniające im dostęp do lokalu w wyznaczonych godzinach.

Zalety

⠀⠀• Elastyczność: Możliwość szybkiego programowania i deaktywowania kart,
⠀⠀• Integracja: Łatwa integracja z innymi systemami, takimi jak inteligentny dom czy monitoring,
⠀⠀• Bezpieczeństwo: Zwiększona ochrona przed nieautoryzowanym dostępem.

Standardy stosowane przy wideodomofonach i domofonach z kontrolą dostępu

Unique

⠀⠀Technologia, która była przez wiele lat standardem. Czytniki działają w częstotliwości 125 KHz, prędkość transmisji 2 kb/s. Karty Unique są bardzo proste, przekazują tylko swój unikalny identyfikator, natomiast nie posiadają możliwości zapisu ani dodatkowych funkcji zabezpieczających. Vidos-2

Zdj.2. Brelok RFID metalowy CDVI, 125 KhZ


1. Prostota: Są to nieskomplikowane karty, które przekazują jedynie swój unikalny identyfikator. Nie mają dodatkowych funkcji zabezpieczających.
2. Koszt: Dzięki niskiej cenie zarówno kart, jak i czytników zyskały dużą popularność.
3. Zasięg odczytu: Często oferują nieco większy zasięg odczytu w porównaniu z kartami HF (13,56 MHz), ale zasięg ten jest wciąż ograniczony do kilku centymetrów.

Mifare

⠀⠀Jedna z najbardziej znanych technologii, jest wszechstronna i elastyczna. Działa w częstotliwości 13,56 MHz, z prędkością transmisji 106 kb/s. Vidos-3

Zdj.3. Karta zbliżeniowa RFID, Mifare 13,56 MHz


1. Kompatybilność: Popularność tej technologii sprawia, że wiele urządzeń ją wspiera umożliwiając łatwą integracje.
2. Bezpieczeństwo: Bardziej zaawansowana technologia udostępnia więcej funkcji w tym wielopoziomowe metody uwierzytelniania i szyfrowanie.
3. Różnorodność: Dostępność zróżnicowanych funkcji kart, od prostych po bardziej zaawansowane z mikroprocesorem, które oferują funkcje zabezpieczające i szyfrowanie.
4. Wszechstronność: Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kontroli dostępu, ale również np. w komunikacji miejskiej, kartach płatniczych czy w innych aplikacjach, gdzie wymagane jest szybkie i bezpieczne przetwarzanie danych.

Vidos-4

Zdj.4. Zamek szyfrowy VIDOS ZS42 12VDlaczego warto wybrać zamki marki VIDOS?

Różnice w funkcjonalności między produktami na rynku bywają subtelne, ale kluczowe. Oto co sprawia, że VIDOS wyróżnia się na tle konkurencji:

⠀⠀✔ Jakość: Produkty VIDOS są wykonane z wysokiej klasy materiałów i korzystają z nowoczesnej technologii, gwarantując długą żywotność i niezawodność.
⠀⠀✔ Różnorodność: VIDOS oferuje szeroką gamę modeli dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań.
⠀⠀✔ Wsparcie: Dzięki bogatemu doświadczeniu zapewniają wsparcie w doborze najlepszego produktu.

⠀⠀W dobie postępu technologicznego wybór odpowiednich zabezpieczeń dla naszego domu czy biura staje się coraz bardziej kluczowy. Tradycyjne metody, chociaż sprawdzone, mogą nie sprostać wymaganiom dzisiejszych czasów, gdzie bezpieczeństwo i wygoda idą w parze.

⠀⠀Zastanawiałeś się kiedyś nad zmianą na bardziej nowoczesne rozwiązania w zakresie zabezpieczeń?

⠀⠀Może teraz jest idealny czas, aby dać się przekonać technologii i zaufać marce, która tworzy produkty z pasją. Zamki szyfrowe, takie jak oferowane przez markę VIDOS, łączą w sobie nowoczesność z funkcjonalnością i elastycznością jakiej nie zapewni tradycyjny klucz. Wybierz VIDOS i poczuj różnicę.Podziel się tym postem

Produkty powiązane