Mosty bezprzewodowe - komunikacja na odległość

Mosty bezprzewodowe - komunikacja na odległość
Art_Ruijie_Reyee_Mosty_1920x400.jpg

Jak działają mosty bezprzewodowe?

⠀⠀Każdy z nas zapewne niejednokrotnie spotkał się z miejscami, do których nie docierał Internet lub jego jakość pozostawiała wiele do życzenia. Mimo, że obszarów, gdzie rozwój infrastruktury przewodowej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy ubywa z każdym dniem, to nadal stanowią one jedno z największych wyzwań dla producentów sieci.
⠀⠀Na szczęście, istnieją urządzenia znane jako mosty bezprzewodowe, które umożliwiają komunikację na duże odległości bez konieczności stosowania przewodów. Aby jednak skutecznie z nich korzystać, ważne jest zrozumienie kilku kluczowych aspektów. Przeanalizujmy więc, jak działają te urządzenia, zaczynając od podstaw.

Czym jest Most Bezprzewodowy?

Bezprzewodowa Komunikacja na duże odległości

⠀⠀Mosty bezprzewodowe to urządzenia umożliwiające przesyłanie informacji między różnymi lokalizacjami lub punktami, co określa się jako połączenie typu punkt-punkt. Szczególnie wykorzystuje się je w miejscach, gdzie z technicznego punktu widzenia rozwój instalacji przewodowej, czyli opartej na kablach miedzianych lub światłowodach jest niemożliwy. Mosty korzystają z połączenia radiowego, to znaczy przesyłają dane za pomocą fal elektromagnetycznych.
⠀⠀Przy instalacji mostu jedno z urządzeń pracuje w trybie „master” a drugie w trybie „slave”. W tak skonfigurowanym systemie nie ma możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń Wi-Fi, co zwiększa bezpieczeństwo sieci przed atakami zewnętrznymi. Urządzenia podłączone do master i slave’a mogą się komunikować dokładnie w ten sam sposób, jak w przypadku bezpośredniego połączenia kablowego typu skrętka. Jest to znacząca zaleta tego rozwiązania.

Ruijie-1

Zdj.1. Przykład mostu bezprzewodowego opartego na dwóch Antenach kierunkowych RG-EST310 V2



Dobre Praktyki

⠀⠀Stabilność połączenia bezprzewodowego w głównej mierze zależy od zapewnienia bezpośredniej linii (widoczności) pomiędzy połączonymi urządzeniami. Mówiąc o "linii", odnosimy się tu do tzw. strefy Fresnela, która jest kluczowa dla jakości sygnału. W takim obszarze nie powinny znajdować się żadne przeszkody takie jak budynki, drzewa czy inne elementy, które mogą zakłócać sygnał.
⠀⠀W przypadku instalacji urządzeń na dachach, ważne jest, aby upewnić się, że sama konstrukcja dachu nie wpływa negatywnie na połączenie radiowe. Odpowiednie rozmieszczenie i skierowanie anten są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości połączenia.

Ruijie-2

Zdj.2. Po lewej przedstawiono jaki wpływ na sygnał Wi-Fi ma otoczenie pomiędzy punktami, po prawej zaś ukazano właściwe umieszczenie mostów Wi-Fi na dachu budynku, tak by sygnał był najmocniejszy



Rodzaje Mostów Bezprzewodowych

Punkt do Punktu

Podstawowe rodzaje Mostów Bezprzewodowych dzielą się na dwa typy. Pierwszy z nich to urządzenia Punkt do Punktu (PtP). To klasyczny przykład wykorzystania dwóch urządzeń radiowych z antenami, które tworzą bezprzewodowe połączenie między dwoma oddzielnymi lokalizacjami. Te urządzenia zwykle zawierają anteny kierunkowe naprzeciwko siebie, co umożliwia koncentrację sygnału w wąskiej wiązce. W tej konfiguracji jedno urządzenie zwykle pełni rolę punktu dostępowego (Access Point), a drugie - klienta (CPE).

Ruijie-3

Zdj.3. Wizualizacja prawidłowego umiejscowienia i działania mostu bezprzewodowego – CPE umiejscowiony na dachu budynku przekazujący sygnał WI-FI do drugiego punktu znajdującego się na słupie przy parkingu



Punkt do wielu punktów

Drugi rodzaj mostów bezprzewodowych nazywany jest Punkt do wielu Punktów (PtMP). Te urządzenia posiadają antenę sektorową, która w zasadzie pełni rolę punktu dostępu lub stacji bazowej oraz dwa lub więcej punktów, które działają jako Klient (CPE). Antena umieszczona w punkcie dostępowym ma określony stopień rozwarcia, definiując obszar, w którym przesyłany jest sygnał bezprzewodowy. Aby połączenie radiowe było stabilne, Klienci (CPE) muszą znajdować się w granicach tego obszaru.

Bezprzewodowe mosty Reyee


RG-EST310

Ruijie6

Zdj.4. Most Reyee – RG-EST310 V2



Częstotliwość pracy: 5 GHz,
Zasięg: 1 km
Zysk anteny: 10 dBi
Otwarcie anteny: 60º
Standard Wi-Fi: 5
Przepustowość: do 867 Mb/s

RG-EST350

Ruijie-5

Zdj.5. Most Reyee – RG-EST350 V2



Częstotliwość pracy: 5 GHz,
Zasięg: 5 km
Zysk anteny: 15 dBi
Otwarcie anteny: 31º
Standard Wi-Fi: 5
Przepustowość: do 867 Mb/s

RG-EST100-E

Ruijie-6

Zdj.6. Most Reyee – RG-EST100-E



Częstotliwość pracy: 2,4 GHz,
Zasięg: 0,5 km
Zysk anteny: 8 dBi
Otwarcie anteny: 70º
Standard Wi-Fi: 4
Przepustowość: do 300 Mb/s



Połączenia radiowe stanowią doskonałą alternatywę w środowiskach, gdzie instalacja przewodowa jest niepraktyczna lub niemożliwa. Przestrzeganie dobrych praktyk i adekwatne dostosowanie do specyfiki łącza radiowego może zapewnić maksymalną stabilność połączenia. CSB - hurtowy dystrybutor łączy radiowych, oferuje szeroką gamę urządzeń umożliwiających efektywną transmisję informacji pomiędzy różnymi punktami, gdzie implementacja infrastruktury przewodowej, zarówno miedzianej, jak i światłowodowej, jest ograniczona.