Technika RACK i DIN

Podkategorie

Technika Rack i DIN

Technika RACK ma zastosowanie w serwerowniach, w których nie ma miejsca na bałagan czy plątaninę kabli. Musi tam panować porządek oraz określony schemat położenia. W celu utrzymania porządku stosuje się systemy, branżowo nazywane szafami RACK. Takie szafy są niezastąpione w branży IT.

Szafy rack to opcja pozwalająca nie tylko na odpowiednie ustawienie obok siebie współpracujących ze sobą sprzętów, ale generalną organizację przestrzeni IT tak, by wszystko pracowało w niej sprawnie i efektownie, a przy tym było łatwo dostępne dla osób zajmujących się konserwacją czy obsługą całej infrastruktury.
Szafa rackowa służy do montażu sieci, systemów, telewizji i automatyki.

Technika DIN ma zastosowanie w montażu modułów aparatury elektrycznej w obudowach i szafach rozdzielczych. Składa się z szyny montażowej DIN oraz modułu wyposażonego w specjalne zaczepy pasujące do szyny.

Technika Rack i DIN-csb-1.jpg

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy RACK?

Najważniejszymi kwestiami podczas wyboru szafy RACK jest:
rodzaj materiału, z którego jest wykonana szafa,
wielkość szafy, która jest podana w IU,
uziemienie szafy,
ruchomość ścianek bocznych,
elementy montażowe kabli,
dodatkowe zamki zabezpieczające.

Szafa RACK - Rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje szaf RACK:
Szafa Rack wolnostojąca - wyróżnia ją mobilność i możliwość montażu większej liczby urządzeń,
Szafa Rack wisząca - można ją instalować w miejscach z ograniczoną przestrzenią.

Szafy rack produkowane są pod wymiar standardowych stacji roboczych i mają wielkość mierzoną w jednostkach IU. Urządzenie o rozmiarze 1U ma wysokość 44,45 mm.

Niezależnie od wyboru szafy RACK, nie można zapomnieć o urządzeniu wentylacyjnym, które odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury w środku. Zapobiega on przegrzaniu szafy.