Switche

Podkategorie

Switch

Przełącznik sieciowy, zwany inaczej switch, to urządzenie centralne służące do realizacji połączeń między komputerami w sieciach Ethernet opartych na topologii gwiazdy. Switch jest niezbędnym składnikiem firmowych sieci wewnętrznych. Switche opierają się o zasadę przekazywaniu ramki pomiędzy segmentami sieci, z jednoczesną analizą adresów MAC nadawcy oraz odbiorcy. Adres MAC nadawcy jest wykorzystywany do prowadzenia tablicy skojarzeń, zawierającej adresy MAC i odpowiadające im porty przełącznika. Potrafi on kierować pakiety do konkretnych odbiorców charakteryzujących się konkretnymi i ustalonymi adresami IP.

Chcąc mieć sprawną i prawidłowo działająca sieć komputerową, należy wyposażyć się w niezbędny i odpowiedni sprzęt. Przełącznik sieciowy zwiększa wydajność sieci i dzięki niemu możemy cieszyć się sprawnie działającą siecią Ethernet.

Switch - rodzaje

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje przełączników sieciowych:

● switch inteligentny - można go konfigurować, sprawdzi się w średniej wielkości infrastrukturze sieci Ethernet,
switch zarządzalny - może być zarządzany przez dedykowany port, sprawdzi się świetnie w rozbudowanych infrastrukturach sieci Ethernet,
● switch zwykły (niezarządzalny) - jest to najprostsze urządzenie, które operuje tylko na drugiej warstwie oraz jest bezobsługowy, sprawdzi się w salach komputerowych.