Przetwornice DC/DC

Przetwornice

Przetwornica jest niezbędnym elementem wielu urządzeń. Charakteryzuje się przede wszystkim bezpieczną zmianą napięcia, co zmniejsza ryzyko awarii. Przetwornice w zależności od rodzaju są przeznaczone do urządzeń takich jak: AGD, RTV, urządzeń biurowych, ładowarek, pomp, sprężarek czy elektrourządzeń.

Przetwornica napięcia - jak działa?

Jej zadaniem jest dostosowanie parametrów prądu do wymagań konkretnego urządzenia. Przetwornice modyfikują nie tylko napięcie prądu, ale także jego natężenie.

Rodzaje przetwornic

Przetwornice napięcia dzielą się ze względu na rodzaj pracy. Wyróżniamy przetwornice:

obniżające napięcie - służą do obniżania napięcia prądu, nazywane inaczej step-down, są urządzeniami impulsowymi, posiadają cewkę, która jest załączana do źródła zasilania cyklicznie i napięcie wejściowe odejmuje się od napięcia cewki,
podnoszące napięcie - służą do podnoszenia napięcia prądu, nazywane inaczej step-up, posiadają bardzo niski poziom zakłóceń, można je wykorzystać na przykład tam, gdzie potrzebujemy napięcia 48 V, a dostępne jest tylko napięcie 12 V,
stabilizujące napięcie - służą do stabilizacji napięcia prądu, ich zadaniem jest konwersja napięcia z wykorzystaniem techniki impulsowej, posiada elektroniczne zabezpieczenie przeciążeniowo-zwarciowe.